V času, ko Evropska unija krepi svoje zmogljivosti za strateško avtonomijo, se pred slovenskimi malimi in srednje velikimi podjetji (MSP) odpirajo nova vrata priložnosti. Koncept odprte strateške avtonomije (OSA) postaja osrednji temelj gospodarskih politik EU, ki si prizadevajo zmanjšati odvisnost od tretjih držav, predvsem na področju kritičnih surovin, tehnologij in strateških industrij. Za slovenska MSP, ki že tradicionalno predstavljajo hrbtenico našega gospodarstva, je to lahko ključni trenutek za preboj na evropski in globalni trg. A hkrati OSA prinaša tudi izzive, ki bodo zahtevali prilagoditve in strateške odločitve.
Kaj je odprta strateška avtonomija in zakaj je pomembna?
Odprta strateška avtonomija je politični koncept, ki poudarja zmožnost EU, da deluje samostojno na strateško pomembnih področjih, hkrati pa ohranja odprtost za multilateralno sodelovanje. Pandemija COVID-19 je razkrila šibkosti evropskih dobavnih verig, predvsem na področju farmacije, digitalnih tehnologij in obnovljivih virov energije. EU se zdaj z vizijo OSA osredotoča na krepitev svojih industrijskih zmogljivosti, podporo inovacijam in razvoj lastnih virov. MSP so v tem procesu ključnega pomena, saj predstavljajo pomemben del vrednostnih verig in so pogosto nosilci inovacij, lokalnega znanja in prilagodljivosti.
Priložnosti za slovenska MSP
Za slovenska MSP se odpira več ključnih priložnosti, ki jih prinaša OSA:
1. Povečana vlaganja v raziskave in razvoj
Ena od glavnih prednosti OSA za MSP je povečana podpora raziskavam in razvoju (R&D). Evropska unija načrtuje ogromne investicije v strateška področja, kot so digitalne tehnologije, obnovljivi viri energije in zdravstvo. Slovenska MSP, ki so dejavna v teh sektorjih, lahko pričakujejo večjo podporo tako na nacionalni kot evropski ravni. Sodelovanje v evropskih programih, kot sta Horizon Europe in Evropski inovacijski svet (EIC), MSP omogoča dostop do financiranja in strokovnega znanja.
2. Širitev tržnih priložnosti
Slovenska MSP imajo priložnost razširiti svojo prisotnost na evropskih in svetovnih trgih. OSA spodbuja odprtost za globalno trgovino in vlaganja, kar omogoča MSP, da svoje izdelke in storitve ponujajo na širših trgih. Poleg tega lahko MSP, ki delujejo v nišnih panogah z visoko dodano vrednostjo, izkoristijo evropska prizadevanja za diverzifikacijo dobavnih verig.
3. Spodbujanje inovacij in tehnološkega razvoja
OSA daje velik poudarek inovacijam kot orodju za zmanjševanje odvisnosti od neevropskih držav. Slovenska MSP, ki so usmerjena v razvoj novih tehnologij ali rešitev na področju zelenih tehnologij, digitalizacije in zdravstva, bodo v prihodnjih letih deležna večjega povpraševanja in podpore. Evropski načrti namreč vključujejo razvoj industrij z visoko dodano vrednostjo, kjer lahko MSP s svojimi prilagodljivimi in inovativnimi rešitvami odigrajo ključno vlogo.
Izzivi za slovenska MSP
Kljub priložnostim OSA prinaša tudi vrsto izzivov, s katerimi se bodo soočila slovenska MSP:
1. Pomanjkanje kapitala in virov
Slovenska MSP se pogosto soočajo s pomanjkanjem finančnih virov in težavami pri dostopu do kapitala. Čeprav so strateške industrije pogosto kapitalsko intenzivne, MSP težje dostopajo do večjih investicij, potrebnih za nadgradnjo tehnologije in infrastrukture. Tudi dostop do usposobljenih kadrov, ki so ključni za digitalno in zeleno preobrazbo, bo še naprej izziv.
2. Tehnološki zaostanki in inovacijske sposobnosti
Hitre tehnološke spremembe, ki jih spodbuja OSA, bodo od MSP zahtevale stalno prilagajanje in inoviranje. Tradicionalno usmerjena podjetja bodo morala vložiti v nove tehnologije, kot so umetna inteligenca, robotika in obnovljivi viri energije, kar predstavlja velik finančni in organizacijski izziv.
3. Usklajevanje z novimi regulativnimi okviri
EU uvaja vedno strožje regulativne zahteve, zlasti na področju okoljskih standardov in digitalne varnosti. MSP se bodo morale prilagoditi tem spremembam, kar pomeni dodatne stroške in organizacijske spremembe. Izpolnjevanje teh novih standardov bo zahtevalo natančno načrtovanje in prilagodljivost.
Podpora in ukrepi za slovenska MSP
Da bi slovenska MSP lahko v celoti izkoristila priložnosti, ki jih prinaša OSA, je ključnega pomena ustrezna podpora tako na nacionalni kot evropski ravni.
1. Dostop do evropskih financiranj
Slovenska podjetja morajo bolje izkoristiti evropske finančne instrumente, ki podpirajo inovacije, digitalizacijo in prehod v zeleno gospodarstvo. Programi, kot sta Horizon Europe in EIC, ponujajo obsežno podporo MSP, ki prispevajo k strateškim ciljem EU. Slovenija bi morala okrepiti nacionalne podporne strukture, ki MSP pomagajo pri dostopu do teh virov.
2. Spodbujanje rasti in sodelovanja
Za MSP je ključnega pomena, da iščejo strateška partnerstva z večjimi podjetji, raziskovalnimi institucijami in drugimi MSP znotraj EU. Programi, kot so Pomembni projekti skupnega evropskega interesa (IPCEI), lahko slovenskim podjetjem pomagajo najti nove partnerje in povečati svojo vlogo v evropskih vrednostnih verigah.
3. Usposabljanje in razvoj kadrov
Slovenska politika mora nujno nasloviti pomanjkanje usposobljenega kadra na področjih, kot so digitalne tehnologije, obnovljivi viri energije in napredna proizvodnja. Javni in zasebni sektor morata okrepiti sodelovanje pri oblikovanju izobraževalnih programov, ki bodo MSP omogočili lažji dostop do usposobljenih delavcev.
Ključne strateške industrije za slovenska MSP
1. Digitalne in komunikacijske tehnologije
Digitalna preobrazba je ključni del OSA, zato so slovenska MSP v panogah informacijske in komunikacijske tehnologije (IKT) v dobrem položaju, da prispevajo k razvoju novih rešitev za digitalno gospodarstvo.
2. Zelene tehnologije in energetska preobrazba
Slovenska MSP, ki delujejo na področju obnovljivih virov energije, krožnega gospodarstva in trajnostne mobilnosti, bodo imela priložnost izkoristiti evropska prizadevanja za zeleno preobrazbo. Sodelovanje pri razvoju podpornih tehnologij, kot so reciklaža baterij in infrastruktura za obnovljive vire energije, je ključno za prihodnjo rast.
3. Zdravje in biotehnologija
Zdravstveni sektor, zlasti proizvodnja farmacevtskih sestavin in medicinskih pripomočkov, ponuja priložnosti za slovenska MSP. Inovacije na teh področjih, ki jih podpira evropska politika, bodo zmanjšale odvisnost EU od zunanjih dobaviteljev in odprle nove poslovne priložnosti.
Zaključek
Odprta strateška avtonomija prinaša za slovenska mala in srednja podjetja širok spekter priložnosti, a tudi pomembne izzive. Da bi v celoti izkoristili prednosti te nove evropske strategije, se bodo slovenska MSP morala osredotočiti na inovacije, vlaganja v nove tehnologije in strateška partnerstva. Ob tem pa je ključna tudi ustrezna podpora nacionalnih in evropskih politik, ki bodo omogočile lažji dostop do finančnih virov, izobraževalnih programov in tržnih priložnosti. S skupnimi prizadevanji lahko slovenska podjetja postanejo pomemben igralec
Povzetek je pripravil Aleš Ogorevc, podjetniški svetovalec pri javni agenciji SPIRIT Slovenija.
Povezava do dokumenta