Pet ključnih stebrov Nove evropske inovacijske agende in njihov vpliv na slovensko gospodarstvo

Pet ključnih stebrov Nove evropske inovacijske agende in njihov vpliv na slovensko gospodarstvo

Pet ključnih stebrov Nove evropske inovacijske agende in njihov vpliv na slovensko gospodarstvo

Nova evropska inovacijska agenda (NEIA) predstavlja ambiciozen pristop Evropske unije k spodbujanju inovacij, s posebnim poudarkom na naprednih tehnologijah, znanem kot "deep-tech". Cilj agende je pozicioniranje Evrope na čelu globalne inovacijske scene s petimi ključnimi stebri in 25 konkretnimi ukrepi, ki naj bi prinesli rezultate na terenu in vplivali na vse deležnike v inovacijskem ekosistemu​

Pet stebrov Nove evropske inovacijske agende:

  1. Financiranje rasti: Steber se osredotoča na mobilizacijo institucionalnih in zasebnih vlagateljev v Evropi, da vlagajo v in imajo koristi od rasti evropskih start-up podjetij v sektorju naprednih tehnologij.
  2. Omogočanje inovacij preko eksperimentalnih prostorov in javnih naročil: Ta steber izboljšuje pogoje za inovacije z eksperimentalnimi pristopi k regulaciji, kot so regulativni peskovniki, testna okolja in inovacijska javna naročila.
  3. Pospeševanje in krepitev inovacij v evropskih inovacijskih ekosistemih: Namenjen je podpori regionalnih inovacijskih dolin in usmerjanju sredstev za konkretne medregionalne inovacijske projekte.
  4. Privabljanje in zadrževanje talentov: Vključuje razvoj in pretok ključnih talentov za napredne tehnologije v EU, z iniciativami, kot so stažiranja za start-upe in bazen talentov EU.
  5. Izboljšanje orodij za oblikovanje politik: Osredotoča se na razvoj in uporabo robustnih in primerljivih podatkovnih nizov ter skupnih definicij, ki lahko informirajo politike na vseh ravneh.

Agenda NEIA je podprta z obsežnimi sredstvi preko različnih finančnih mehanizmov EU, kot je Obzorje Evropa, in aktivnostmi Evropskega inštituta za inovacije in tehnologijo (EIT). Do konca leta 2025 naj bi se v sklopu iniciative EIT za talente v naprednih tehnologijah usposobilo milijon ljudi, od katerih se jih je že zavezalo za usposabljanje več kot 750.000.

Za slovenska podjetja, še posebej tista v sektorju naprednih tehnologij, prinaša NEIA velike priložnosti za dostop do financiranja, novih trgov in partnerstev v EU, kar je še posebej pomembno za tista podjetja, ki se ukvarjajo z zelenimi in digitalnimi prehodi ter iščejo priložnosti na evropskih in globalnih trgih.

Več informacij in podrobnosti o tej agendi je dostopnih na uradni spletni strani Evropske komisije o New European Innovation Agenda.

Close