Manj birokracije, več investicij: EU napoveduje podporo startupom

Manj birokracije, več investicij: EU napoveduje podporo startupom

Manj birokracije, več investicij: EU napoveduje podporo startupom

Evropska komisija pripravlja ambiciozno strategijo za podporo startupom in scaleupom, ki bo olajšala rast inovativnih podjetij na enotnem trgu EU. Ključni cilji strategije, ki naj bi bila predstavljena v drugi polovici leta 2025, vključujejo zmanjšanje birokratskih ovir, izboljšanje dostopa do financiranja in krepitev inovacijskega ekosistema.

Ključni izzivi za evropske startupe

Evropa sicer ne zaostaja pri ustanavljanju startupov, vendar se sooča z velikimi težavami pri njihovem skaliranju. Raziskave kažejo, da evropska podjetja pogosto ostajajo majhna ali se selijo v tujino, saj naletijo na naslednje ovire:

  • Omejen dostop do financiranja: Razdrobljen ekosistem tveganega kapitala in pomanjkanje dobro zaščitene intelektualne lastnine otežujeta pridobivanje investicij.
  • Regulativne in birokratske ovire: Različni predpisi v državah članicah otežujejo čezmejno poslovanje in odvračajo tuje investitorje.
  • Težaven dostop do trgov: Startupi se redko vključujejo v javna naročila, poleg tega ne izkoriščajo v celoti priložnosti, ki jih ponujajo trgovinski sporazumi EU.
  • Pomanjkanje talentov: Dolgotrajni postopki za pridobitev viz in dovoljenj za delo otežujejo privabljanje visoko usposobljenih kadrov iz tretjih držav.
  • Omejen dostop do raziskovalne infrastrukture in podpornih storitev: Startupom primanjkuje dostopa do patentov, mentorstva in omrežij za poslovni razvoj.

Kako bo nova strategija pomagala startupom in scaleupom?

Strategija bo celostno obravnavala izzive s kombinacijo političnih, finančnih in zakonodajnih ukrepov. Predvideva se naslednje ključne spremembe:

  1. Boljše financiranje: Krepitev kapitalskega trga EU in zaščite intelektualne lastnine, kar bo olajšalo dostop do investicij.
  2. Poenostavitev regulative: Zmanjšanje birokratskih ovir in harmonizacija zakonodaje med državami članicami.
  3. Večja vključenost v javna naročila: Spodbujanje startupov, da sodelujejo pri razpisih za inovativne rešitve.
  4. Privabljanje talentov: Poenostavitev postopkov za delovne vize in večja podpora podjetjem pri zaposlovanju tujih strokovnjakov.
  5. Krepitev inovacijskega ekosistema: Boljša povezanost startupov z raziskovalnimi institucijami in programi za mentorstvo.

Več o strategiji

Priložnosti za slovenska podjetja

Nova strategija bi lahko imela pomembne pozitivne učinke tudi za slovenske startupe in scaleupe. Dostop do evropskih investicijskih sredstev bi se izboljšal, podjetniki bi se lažje širili na druge trge EU, poenostavitve birokratskih postopkov pa bi jim omogočile hitrejšo rast.

Slovenska podjetja, ki iščejo rast in širitev v tujino, naj pozorno spremljajo razvoj te strategije. EU bo v prihodnjih mesecih izvedla več javnih posvetovanj, kjer lahko tudi slovenski podjetniki izrazijo svoje izzive in predloge za izboljšave. Ključno bo, da podjetniki izkoristijo nove priložnosti in sodelujejo v nastajajočem ekosistemu, ki bo omogočal lažje poslovanje v Evropi.

Poziv k oddaji prispevkov

Evropska komisija je objavila poziv k predložitvi dokazov, v katerem vse zainteresirane strani poziva, naj prispevajo k prihodnji strategiji EU za zagonska podjetja in podjetja v razširitveni fazi.

Strategija bo izboljšala pogoje za inovativna zagonska podjetja in podjetja v razširitveni fazi, kar bo omogočilo hitrejšo in enostavnejšo rast na enotnem trgu. Obravnavala bo izzive, kot so dostop do financiranja, trgi in talenti, pa tudi regulativne in birokratske ovire ter razdrobljenost trga. Prav tako bo olajšala dostop do najsodobnejše infrastrukture, znanja in storitev.

Podpora zagonskim podjetjem in podjetjem v razširitveni fazi ter spodbujanje raziskav in inovacij sta med prednostnimi nalogami Komisije za zapolnitev inovacijske vrzeli in povečanje konkurenčnosti.

Strategija EU za zagonska podjetja in podjetja v razširitveni fazi je vodilni ukrep kompasa za konkurenčnost, ki je bil uveden januarja 2025.

Prispevek je mogoče oddati na portalu Komisije "Povejte svoje mnenje" do 17. marca 2025.

 

Close