Dogodki
Višanje energetske učinkovitosti in prehod na obnovljive vire na področju ogrevanja in hlajenja
Ob prehodu na obnovljive vire energije in pri višanju energetske učinkovitosti se pogosto srečujemo z različnimi izzivi. Ti so lahko posledica obstoječih in prihodnjih zakonodajnih ukrepov, iztrošenosti opreme, spremenjenih potreb ali želje, da naredimo nekaj dobrega za okolje in podnebje. Vabimo vas na dogodek, kjer boste lahko spoznali, kako zvišati energetsko učinkovitost in preiti na obnovljive vire pri ogrevanju in hlajenju.
Dogodek s predavanji bo izveden 17. 12. 2024 med 9. in 15. uro in bo potekal v treh delih:
- Predavanje prof. dr. Filipa Kokalja:
- Pregled strateških in zakonodajnih izzivov na področju ogrevanja.
- Teorija proizvodnje, distribucije in rabe toplote.
- Mali ogrevalni in hladilni sistemi.
- Predavanje mag. Slavka Možeta (podjetje Viessmann):
- Večji ogrevalni sistemi s kotli in toplotnimi črpalkami.
- Hibridni multivalentni sistemi za večanje deleža rabe obnovljivih virov in učinkovitosti.
- Digitalizacija sistemov ogrevanja in hlajenja.
- Delavnica, prof. dr. Filip Kokalj in mag. Slavko Može:
- Udeleženci predstavijo svoje izzive in skupaj poiščemo idejne rešitve za njihove izzive.
V prvem delu predavanja bomo pregledali trenutno stanje zakonodaje v Sloveniji, direktiv EU in letošnjo posodobitev Nacionalnega energetskega in podnebnega načrta s področja ogrevanja in hlajenja. Zahteve so precejšnje in se bodo z leti še povečevale, zato je smiselno investicije načrtovati ob zavedanju, kaj nas čaka tudi v prihodnje.
Za pravilno razumevanje izbire rešitev s področja ogrevanja in hlajenja bomo ponovili znanje s področja teorije proizvodnje toplote s procesi zgorevanja, krožnih procesov, sevanja sonca, vetra, geotermije ipd. Izpostavili bomo prednosti in slabosti centralizirane in individualne proizvodnje toplote in hladu. Pri rabi toplote si bomo pogledali teorijo prenosa toplote in pregledali zakonske zahteve novega Pravilnika o učinkoviti rabi energije v stavbah.
Paleta možnosti zagotavljanja toplote in hladu v manjših sistemih je precej raznolika s povsem različnimi lastnostmi. Pregledali bomo različne primere glede na vrsto objekta oziroma potreb, za novogradnje oziroma rekonstrukcije in vezano na razpoložljive energente na sami lokaciji.
Izr. prof. dr. Filip Kokalj, u.d.i.s. je priznan strokovnjak na področju strojništva, energetike in varstva okolja ter zaposlen na Fakulteti za strojništvo Univerze v Mariboru, kjer predava ključne predmete s teh področij. Je avtor in soavtor številnih znanstvenih člankov, knjig ter nosilec patenta. Vodil je številne raziskovalne in razvojne projekte ter kot pooblaščen inženir za projektiranje, vodenje in nadzor zahtevnih objektov sodeloval pri aplikativnih projektih. Od leta 2019 predava v okviru programa TAIEX Evropske komisije o energetiki in varstvu okolja. Kot predsednik Regijskega sveta za energetiko Štajerske gospodarske zbornice aktivno soustvarja energetsko strategijo regije. Dr. Kokalj je cenjen zaradi kombinacije strokovnosti, raziskovalne odličnosti in praktičnih izkušenj.
Mag. Slavko Može, u.d.i.s. je tehnični strokovnjak, ki že več kot tri desetletja deluje na področju energetike. Na začetku kariere je bil zaposlen na Fakulteti za strojništvo Univerze v Ljubljani, kjer je deloval na področju energetike v laboratorijskem okolju in znanstveno raziskoval. Nadaljnja pot ga je vodila v gospodarstvo, kjer zadnji dve desetletji dela kot tehnični ekspert priznanega nemškega energetskega podjetja Viessmann. Podrobna seznanjenost z izjemno široko paleto izdelkov podjetja, ki pokriva skoraj vsa področja proizvodnje toplote ter odlične predavateljske izkušnje ga delajo zaželenega predavatelja na strokovnih posvetih, saj je orientiran na konkretno reševanje razvojnih izzivov.
Viessmann je priznano podjetje na področju energetskih in podnebnih rešitev, ki se odlikuje po inovativnosti, zanesljivosti in trajnostnih pristopih. S široko paleto rešitev za ogrevanje, hlajenje, prezračevanje in pripravo tople vode prispevajo k energetski učinkovitosti in zmanjšanju ogljičnega odtisa. Njihova tehnologija odlično podpira prehod na čistejše in trajnostne energetske vire. S spreminjanjem poslovanja zaradi digitalizacije in energetske tranzicije so postali ponudnik rešitev za celoten življenjski prostor – tako znotraj kot zunaj objektov.
17. december 2024, 9.00-15.00, rektorat Univerze v Mariboru
- Pričetek
- 17 Dec, 2024 09:00
- Konec
- 17 Dec, 2024 12:00
Podrobnosti
Organizator
- Naslov
- rektorat Univerze v Mariboru